UI design: mit értünk user interface design alatt, és mit kell tudnod róla designerként?

Picture of Serfőző Péter

Serfőző Péter

Brandstratéga, CEO @ zwoelf strategy & design

A UI design különösen fontos a weboldal létrehozása során. A user experience mellett ugyanis lényeges, hogy a felhasználói felület miként simul a felhasználók tudatába. A UX UI design ugyanis észrevétlenül teszi struktúráltabbá, kreatívabbá és könnyen használhatóvá a digitális felületeket, appokat és weboldalakat. Most a UI design-t vesszük górcső alá! Ez az írás túl kiterjedt, hogy össze tudjuk röviden foglalni. Mindenképp olvasd el!

Tartalomjegyzék

A UI design különösen fontos a weboldal létrehozása során. A user experience mellett ugyanis lényeges, hogy a felhasználói felület miként simul a felhasználók tudatába. A UX UI design ugyanis észrevétlenül teszi struktúráltabbá, kreatívabbá és könnyen használhatóvá a digitális felületeket, appokat és weboldalakat. Most a UI design-t vesszük górcső alá!

Cikkünkből megtudhatod, hogy:

  • Mi is az a UI?
  • Mi a kapcsolat és a különbség a UI és UX között?
  • Mi a UI design és miért van rá szükség?
  • Mik a UI design funkciói?
  • Mit csinál a UI designer és mik a legfőbb feladatai?
  • Milyen felhasználói felületeket különböztetünk meg?
  • Miket kell figyelembe venni UI tervezés során?
  • Hogyan készül a jó user interface?
  • Hogyan lehet belőled UI designer?
  • Mik a legfontosabb képességek és hogyan zajlik az oktatás?
  • Mi a UI design 10 alapelve?

A weboldal telis tele van funkciókkal, információkkal, ami, legjobb esetben legalábbis, a felhasználókat szolgálja. Ehhez azonban számos elemet össze kell hangolni, amihez szakmai ismeretek, komoly tudás, és alapos tervezés szükséges.

Ezért fontos a UI/UX design is, melyek segítik a használhatóbb weboldal létrejöttét, a márkaépítést, és a könnyebb megértést.

A UX design fontosságáról már írtunk, most nézzük meg, miért jelentős, hogy a UI design is rendben legyen!

Mi az a UI?

A UI a user interface, azaz a felhasználói felület kifejezés rövidítése. A UI design az ember-számítógép kapcsolat designját, az ehhez kapcsolódó működési logikát és a grafikus felhasználói felületet (GUI) jelenti.

De mi is a felhasználói felület?

Ez egy olyan vizuális felület, amely segíti az eszköz irányítását, és az információk befogadását. A webes felület lehet laptopon, mobilon, vagy tableten egyaránt, így a felületnek ehhez is illeszkednie kell.

A user interface design azt a célt szolgálja, hogy a felhasználó vizuálisan is irányítva legyen a weboldalon, mindezt teszi interaktív elemeken keresztül. A szakma számos elemet felsorakoztat ennek érdekében. Hiszen ez egy fontos alap, ahol a kijelző és a felhasználó találkozik: ez alapján történik az interakció, majd sokszor az értékítélet is. Habár ebben jelentős szerepe van a user experience-nek, azaz a UX-nek, de a UX UI designer feladata ennél sokkal szerteágazóbb.

Tehát mi is a UI tervezés?

Ez az a folyamat, ahol a UX UI designer szoftverek vagy számítógépes eszközök interface-eit hozzák létre. Ezeknek jól használhatónak és befogadhatónak kell lenniük, így a feladat óriási.

Ezen túl a felhasználói felület tervezése grafikus felhasználói felületekre és egyéb elemekre is vonatkozik – például hangvezérlésű interface-re.

De erről kicsit később.

Mi a kapcsolat a UI és UX között?

Azt már tudod, hogy a UX design a user experience megtervezését jelenti. A UI, azaz a user interface design pedig a felhasználói felület használhatóságáért felel.

De mi is a kapcsolat a UI UX között?

Rengeteg, ugyanis egy jól működő weboldal esetében mindkettőre szükség van.

A UI valamivel közelebb áll a webdesign kifejezéshez, ezért sokaknak könnyebb azt megérteni. A UI designer a grafikai munkát végzi el, míg a UX designer elemzéseket végez, teszteli az oldalt, és rengeteg adattal dolgozik. Voltaképp a felhasználók ismeretéért felel, amit pedig megtud, azt a UI designer kapja meg: így a két csapat együttműködéséből jön létre a végeredmény.

A fejlesztés adja az alapot, amire a UX designer építkezik, majd a UI designer fejezi be a munkát, és hozza létre azt, amit majd lát a felhasználó.

Tehát a termék, weboldal vagy app esetében akkor jöhet létre a jó és hatásos eredmény, ha minden lépcsőn (fejlesztés, UX és UI) végighaladtunk.

Mi az a UX?

A sokat emlegetett UX a user experience, azaz a felhasználói élmény rövidítése. Ez igen sok mindent jelent: gyakorlatilag minden elem, amit az online térben megismer és befogad a user.

A UX célja az, hogy a felhasználó minél inkább azt érezze az adott honlap használata közben, hogy az ésszerű, átlátható, egyszerűen kezelhető, és minden infót megkap, amire szüksége van.

Mi a különbség a UI UX között?

Amennyire nem ugyanaz a kettő, annyira sokszor keverik össze a két szakmai feladatot. A UI inkább a felülettel, míg a UX a felhasználókkal foglalkozik.

A UI egy olyan szakma, amelyben neked, mint UI designer-nek, azzal is foglalkoznod kell, hogy ne csak könnyen használható legyen a munkád gyümölcse, hanem élvezhető is. Habár ez utóbbi elsősorban a UX designer feladata, a tervezői székben neked is elő kell venned a felhasználói szemüveged.

Ha a UX tervezést autóként képzeljük el, a felhasználói felület kialakítása jelenti a vezetési konzolt.

UI design
A felhasználói felületek az éltünk részévé váltak.

Mi az a UI design?

A UI designer egy specialista szakember. Munkájának központi része, hogy minden pixel a helyén legyen, a design terv elkészülése is az ő keze munkáját dicséri.
A tipográfia, a színek, és a tervezési koncepciók figyelembe vétele is fontos feladata a UI-nak.

A UI design elsősorban azért felel, hogy a felhasználónak kellemes és jól kezelhető felületet adjon át a munka végeztével. A UI design feladatai:

  • a UX designer céljainak vizuális formába ültetése,
  • UI kitek és design system létrehozása és azok karbantartása,
  • a branding és online marketing guidelineok átültetése UI-ba, illetve a brand design tervezése.

Miért van szükség a UI design-ra?

Most már megvan a szakmai háttér. De miért van szükség egyáltalán a UI-ra?

Ha szeretnél egy jól működő weboldalt, ahol a felhasználók nem csak örömmel távoznak, hanem szívesen vissza is térnek, akkor a UI-re és a UX-re is szükséged lesz.

Hiszen egy felület tervezésénél a tartalom mellett a megjelenés is lényeges. Neked az a dolgod, hogy a felhasználó gyorsan megkapja, amiért jött: információt szerezzen az online térben.

Rettentően zavaró lehet az, ha egy oldalon keresgélve azt érzed, nem átlátható a menü, zavaróak a színek, vagy túl harsány a design.

Szakmai szemmel ezt persze nehéz megítélni, de ebben segít a user experience design.

A UX/UI designer feladata tehát az, hogy ezeket a felmerülő hiányosságokat és problémákat felismerje, és megoldja. Így végül egy olyan weboldalt hozzon létre, amely tartalmilag és megjelenésben is a felhasználó által elvárt szintet üi meg (vagy jóval túl is haladja azt.

Ezt tehát a dolog elméleti része. Lássuk a gyakorlati oldalt!

A UI design funkciói

Számos digitális workshop segít abban, hogy a UI design szakmai oldalát elsajátítsd. Emellett azonban látnod kell, hogy a UI is több elemet tartogat neked.

Az alábbi design területek tartoznak a UI-ba:

Grafikus design

Ez jelenti egy termék “vizuális designját”, de ez is „csak” a UI egy része. Ez az a design system, amit látunk: a színek, a tipográfia, a vizuális elemek: a web fejlesztésének „szeme”.

Interakció design

Ez a rész lesz a termék működési folyamatának megtervezése, a működési specifikációk kialakítása, mely az interakció designer feladata. A projekt fontos eleme, hiszen a felhasználók interakciói mozgatják az egész online felületet.

Felhasználói tesztek

A UI funkciója a tesztelés is. Ez az interakció design működésének valamint a grafikus design kinézetének tesztelését is magába foglalja. Ezt a részt semmiképp sem szabad elmulasztani, ugyanis itt jöhetnek elő az esetlegesen orvosolható hibák.

A tervezés folyamatában számos remek grafikai szoftver segíthet neked. A Photoshop és az Adobe termékek ma már az alapok részét képezi, mi pedig arra buzdítunk, válaszd bátran a feltörekvőket! Ilyen például a Figma, ami nélkül lehet, de nem érdemes élni. A Figma segít a projekt átláthatóságában, a csapat együtt mozgásában, ami tudjuk jól, egy webes felület tervezésénél elengedhetetlen.

A UI designer legfőbb feladatai

Nézzük most meg, mik a UI designer legfőbb feladatai:

  • felhasználó-elemzés,
  • design-kutatás,
  • grafikai munka,
  • ikonok tervezése,
  • felhasználói felület kialakítása,
  • interaktivitás és az animációk létrehozása,
  • felület adaptálása minden kijelzőméretre (mobil és táblagép egyaránt)
  • megvalósítás.

Tehát UI-sként részt veszel az ikonok, grafikai elemek tervezésében, meg kell tudnod rajzolni a különböző felületeket, de annak elrendezéséhez és tervezéséhez is értened kell.

A UI designer nem csak az esztétikával foglalkozik: az interakciók megtervezése éppúgy a feladat része, mint a felület logikus, átlátható leképezése.

Ezeket az eszközöket használja a UI designer

Milyen eszközöket, szoftvereket használ a UI designer?

  • Photoshop,
  • Adobe Illustrator,
  • Sketch,
  • Axure,
  • Mockplus,
  • Adobe After Effects,
  • Figma,

hogy, csak párat említsünk. Amikor egy termék vagy weboldal simogatja a lelket és elámítja a szemet, akkor jól dolgoztunk. Ugyanakkor, ha nem jól használható, mit sem ér. Ez természetesen fordítva is igaz: az online világban nem engedhetjük meg magunknak a ronda, de jól működő honlapokat sem.

A projekt tehát akkor lesz sikeres, ha a kettő együtt jól működik.

Felhasználói felületek fajtái

Mostanra egyértelmű már, hogy a felhasználói felületek azok a hozzáférési pontok, ahol a felhasználók interakcióba lépnek a tervekkel.

Azonban azt is tudni kell, hogy ez három formátumban lehetséges:

Grafikus felhasználói felületek (GUI)

Ez az a felület, ahol a felhasználók a digitális vezérlőpaneleken megjelenő elemekkel lép kapcsolatba. Ezt hívhatjuk akár alapnak is, hiszen ez minden projekt részét képezi.

Hangvezérlésű interface (VUI)

Az ilyen felület kezelése alatt a felhasználók hangjukon keresztül lépnek kapcsolatba a termékkel, honlappal, applikációval. A legtöbb intelligens asszisztens – például a Siri iPhone-on és az Alexa az Amazon-eszközökön VUI alapú.

Gesztus alapú interface

A gesztus itt általában mozdulatokat jelent: az autókban legyintéssel vezérelhető fedélzeti komputer, vagy a VR (virtuális valóság) is ilyen.

Ezeket vedd figyelembe a tervezés során

Szeretnél még többet megtudni a UI tervezésről? Lássuk, mi mindent kell figyelembe venned, kinek szól a munkád és hogyan lehetsz valóban eredményes a munka végére!

  1. Tudnod kell, hogy a felhasználók gyorsan ítélkeznek, és a használhatóság éppúgy szívügyük, mint a vizualitás. Ezért
  • Nem a tervezéssel törődnek, hanem azzal, hogy feladataikat egyszerűen és minimális erőfeszítéssel el tudják végezni.
  • A tervezésnek ezért „láthatatlannak” kell lennie: a felhasználóknak nem erre kell koncentrálniuk, hanem a feladatok elvégzésére.

Ezért meg kell értened a felhasználói utat, a folyamatokat, hogy finomhangolhasd a felületeket és azok a legjobb élményt nyújthassák.

  1. A felhasználói felületnek élményt kell adnia, de legalábbis kielégítőnek kell lennie. Ezért
  • tervezés során előre látnod kell a felhasználók igényeit, így személyre szabottabb és magával ragadóbb élményben lehet részük.
  • Adott esetben a gamification elemei szórakoztatóbbá tehetik a tervezést.
  1. A felhasználói felületeknek kommunikálniuk kell a márkaértékeket, és erősíteniük kell a felhasználók bizalmát, ezért
  • A jó tervezés érzelmi tervezés. A felhasználók a jó érzéseket olyan márkákkal társítják, amelyek minden szinten szólnak hozzájuk, és életben tartják a kellemes, zökkenőmentes élményeket.

Hogyan készítsd el a legjobb felhasználói felületet?

Ha lenyűgöző felhasználói felületet szeretnél készíteni, ne feledd: a felhasználók emberek, akiknek olyan igényeik vannak, mint a kényelem és nem akarnak túl sokat gondolkodni. Ezért kövesd az alábbi irányelveket:

  1. A gombok és egyéb gyakori elemek kiszámíthatóak legyenek (beleértve az olyanokat is, mint a nagyításhoz), hogy a felhasználók bárhol használhassák ezeket.
  2. Legyen könnyen felfedezhető a webes felület. Egyértelműen címkézd fel az ikonokat, és tüntesd fel jól a megjelölt tulajdonságokat: pl. a gombok árnyékait.
  3. Legyen egyszerű a felület (csak olyan elemeket használj, amelyek segítik a felhasználók céljait), ezek keltsenek „láthatatlan” érzést.
  4. Tartsd tiszteletben a felhasználó tekintetét és figyelmét az elrendezéssel kapcsolatban. Fókuszban a hierarchia és az olvashatóság, ehhez:
    1. Használj megfelelő beállítást.
    2. Hívd fel a figyelmet a főbb jellemzőkre a következő használatával:
      • Szín, fényerő és kontraszt. Kerüld a színek vagy gombok túlzott használatát.
      • A szövegnél figyelj a betűméretre, ahol kell félkövér betűtípussal/súlyozással, dőlt betűkkel, nagybetűkkel és a betűk közötti távolsággal is számolj. A felhasználók szemében ezek nagyon is sokat számítanak.
  5. Minimalizáld a feladatok végrehajtásához szükséges műveletek számát, de oldalanként minimum egy fő funkcióra összpontosíts. Vezesd a felhasználókat a preferált műveletek megjelölésével. Könnyítsd meg az összetett feladatokat számukra.
  6. Helyezd a vezérlőket a felhasználók által preferált objektumok közelébe. Például egy űrlap beküldésére szolgáló gombnak az űrlap közelében kell lennie.
  7. Tájékoztasd a felhasználókat a rendszer válaszairól/műveleteiről visszajelzéssel.
  8. Használj megfelelő felhasználói felület-tervezési mintákat a felhasználók útmutatása és a terhek csökkentése érdekében (pl. előre kitöltött űrlapok). Kerüld a sötét minták használatát, amelyektől nehezebben láthatóak az előre kitöltött feliratkozási/leiratkozási jelölőnégyzetek, valamint tárgyak a felhasználók kosarában.
  9. Mindig adj meg egy következő lépést az interakciók végén: így a márka és az oldal is jobban megmarad majd.
UI design

Hogyan lehet belőled UI designer?

Ezen a ponton már elgondolkozhattál azon, milyen kurzus vagy képzés segíthet téged a UI design rögös de annál hasznosabb útjára. A UI designer első pár éve biztosan a heti rendszerességű online tanfolyam és képzés jegyében telik majd.

Ha szeretnél UI designer lenni, mutatjuk, mik a lehetőségek!

Miért érdemes UI designernek tanulni?

Nézzük meg, kinek szól a UI designer képzés, és miért jó egy tanfolyam!

Az online, digitális világban elképzelhetetlen, hogy valaki weboldal nélkül üzemeljen.

Éppen ezért van szükség olyan szakemberekre, mint amilyen a UX/UI designer, hiszen minél könnyebben használható egy weboldal, annál inkább válik az adott felhasználóból vásárló vagy megrendelő.

Ma már elvárás, hogy egy designer komplex feladatokat oldjon meg, értse a felhasználói igényeket és a felhasználó-barát felületek tervezési elveit.

Ezen felül helyt kell állnia az üzleti igényeket illetően is, és tudnia kell, milyen módszer nyílik ezek feltárására.

Így mind a product mind pedig a UX/UI designer egy olyan munkakört takar, ahol a tervezői kompetencia mellett széleskörű tudást is feltételez.

Éppen ezért érdemes tanfolyam vagy képzés lehetőségébe invesztálni, hogy új, horizontális tudás birtokába kerülhess.

Ki az a product designer?

Először is nézzük meg, hogyan kapcsolódik a UI/UX-hez ez a szakma. A digitális product designer szerepkör meglehetősen új terep, és némi fedést mutat a UX designer munkájával. A legnagyobb különbség az, hogy míg a UX-es kolléga a felhasználókra, a product designer a termékre fókuszál.

A product designer az üzleti igényre és a célra is koncentrál, ami még szerteágazóbb, mint a UX/UI designer munkája. Ez akár egy következő lépcső is lehet tervezőként.

Milyen képességekre van szüksége a UI designernek?

Az első, és legfontosabb, mielőbb tanfolyam vagy képzés elvégzésére adnád a fejed, hogy megnézd, milyen készségek szükségesek a jó UI designeri munkához. A képzési lehetőségek száma egyre nagyobb, a szakmai opciók kiszélesedtek, így részt venni egy ilyen tanfolyam óráin mindenképpen előrelépés lehet.

De mikor?

Nem csak a digitális világ követeli meg, hogy éles szemmel nézd a részleteket, és felfedd a legapróbb hibákat is. Azonban az online munkák egyik legfontosabb eleme, hogy a technikai eszközök és módszerek mellett jó emberismerő is légy.

Nézzük meg, miről is szól a UI design, és mit kaphatsz a képzés során.

Emberi képességek

  • A kommunikáció kulcsfontosságú a felhasználói felület kialakításában. Ahogy átadod a terveket a fejlesztőknek, hatékonyan kell közölnöd az egyes megtervezett elemek funkcióját. Az ügyféllel és az érdekelt felekkel folytatott kommunikáció minden UI-tervezői szerep nagy részét jelenti. Gyakran a lehető legrészletesebben kell elmagyarázni – sőt megindokolni – a tervezési döntéseid.
  • Az UX-tervezőktől a webfejlesztőkig, az érdekelt felektől az ügyfelekig – az UI-tervezők minden szinten együttműködnek . A csapatban való munka elengedhetetlen készség, amely a hallgatást és a közös megoldásokat is magába foglalja, hogy megtaláljuk a probléma gyökerét. A felhasználói felület tervezőinek ugyanolyan kényelmesnek kell lenniük a kreatív irányvonal megválasztásában, mint a nekik való átadásban.
  • Empátiát igényel, hiszen a felhasználók helyébe kell lépned. A hozzáférhetőség és az inkluzivitás szem előtt tartása létfontosságú olyan felületek létrehozásához, amelyeket minden felhasználónak érteni és élvezni kell. Ha az esztétikát és a kreatív látványt a használhatóság fölé helyezed, nem jutsz messzire!

Technikai képességek

  • Még a belépő szintű UI-tervezői pozíciók is elvárják az ipari szabványnak számító tervezési és prototípus-készítő eszközök, például  a Sketch-ben, az Adobe XD-ben és az InVision-ben (utóbbi kihalóban) való jártasságot. Miután megtanultad, hogyan kell megkerülni az egyiket, sokkal könnyebb lesz megbirkózni a többivel.
  • A felhasználói felület tervezőinek ismernie kell az alapvető módszereket, elméleteket és gyakorlatokat, amelyek a felhasználói felület tervezésének alapját képezik. Ezek közé tartozik a színelmélet, a tipográfia és a felhasználói felület tervezési mintái, valamint az alapvető tervezési megközelítések is.

A UI designer képzés

Szerencsére számos remek UI tanfolyam és képzés áll rendelkezésedre, ha felkeltette az érdeklődésedet a téma.

A kurzus végére a leendő UI designerek megismerkednek az UX/UI design történetével, alapjaival és alapfogalmaival egészen a kezdő szinttől.

A tanfolyam során a felhasználókat és a problémáikat is közelebbről megismerheted, de a célcsoportok elemzése, és a felhasználóbarát weboldal megismerése is a tanfolyam része.

A képzés lehetősége tehát adott. Nézzük meg, mi lehet a célod azzal, ha egy UI tanfolyam kerül a látóteredbe!

A UI designer képzés célja

A lényeg természetesen az, hogy a tanfolyam végére lehetőséget kapj további UI munkák elvégzésére, esetleg szabadúszóként is megálld a helyed.

Van olyan tanfolyam, amely hét hét alatt elvégezhető, és van, amelynek a képzési éve akár 2 is lehet. Rajtad áll, hány óra tanulást ér meg neked egy ilyenlehetőség: mi azt ajánljuk, vesd bele magad a sűrűjébe, és válaszd a neked legkézenfekvőbb megoldást!

Mi mindent tanul meg a képzés éve alatt a UI designer?

  • Fogalmak: számos design eszköz ad lehetőséget ma a világban, melyek egy részét ki is próbálhatod a képzés során, így könnyebben megértheted a kapcsolódó fogalmakat.
  • Módszerek: A UX és interaction design sok esetben tudományos alapokra épül, folyamatai erős keretet biztosítanak bármilyen termék megtervezéshez. Sok tanfolyam kínál termékkoncepció tervezést, ami segíthet ebben.
  • Emberközpontú tervezés: mivel emberi problémát kell megoldanod, meg kell értened másokat, nem építhetsz kizárólag a saját elképzelésedre. Az egyik legfontosabb, de legnehezebben megfogható tudás, amit magaddal vihetsz, az a gondolkodásmód.

Így zajlik az oktatás

Lássuk, milyen elméleti és gyakorlati tudás birtokába kerülsz, mit viszel magaddal a kurzus végén:

  • alapvető fogalmakat, szakkifejezéseket,
  • biztos tudást a UI/UX világában,
  • user igények megértését,
  • stratégiák kialakítását, tervezését,
  • módszereket
  • design thinking-et,
  • grafikai tervezést
  • tesztelési megoldásokat.

A legtöbb képzés gyakorlati és elméleti tudással ruház fel, konzultációkkal és projekt feladattal megspékelve. Az igazán jó tanfolyamok végére az ügyféligényből és UX-koncepcióból felépül egy teljes projekt: a kutatástól a drótváztervezésen át, a kész felhasználói felületig.

Olyan további ismeretek birtokába kerülsz majd, amelyek a pár hét, vagy hónap alatt igazi szakmai UX UI designer-t faragnak belőled.

A legtöbb kurzus végére a UX UI már nem csak két betűszó lesz, hanem az új munkád.

Mi is hangsúlyt fektetünk arra, hogy olyan UX UI képzést ajánljunk, ami nem csak az elméleti ismeretek mentén kalauzol el, hanem erősen gyakorlati jellegű is.

A UI design tervezés 10 alapelve

Ha már az elméleti és gyakorlati tudás is megvan, és tudod a UX/UI alapjait, irány az online tér, ahol tovább bővítheted ezt a tudást.

Ehhez azonban célszerű a magadévá tenni a (UX) UI tervezés legfontosabb alapelveit! Azt ajánljuk, ásd bele magad ebbe a 10 elvbe!

Legyél átlátható és ésszerű!

Nagyon fontos az általad készített rendszer átláthatósága. A felhasználókat mindig tájékoztatni kell a rendszer működéséről, ésszerű időn belül könnyen érthető és jól látható állapottal jelezve azt a képernyőn.

Kapcsolódj a valósághoz!

Lényeges az egyezés a rendszer és a való világ között. A tervezőknek arra kell törekedniük, hogy tükrözzék azt a nyelvet és fogalmakat, amelyeket a felhasználók a valós világban használnának, persze attól függően, hogy kik a célfelhasználók. Az információk logikai sorrendben történő bemutatása és a felhasználók valós tapasztalatai kapcsolódása megkönnyíti a felületek használhatóságát.

Adj teret a felhasználóknak!

Törekedj a felhasználói irányításra és szabadságra. Kínálj a felhasználóknak egy digitális teret, ahol lehetséges a visszalépés, beleértve a korábbi műveletek visszavonását és újbóli végrehajtását is.

Légy következetes!

Fontos a következetesség és a szabványok. Az UI tervezőknek gondoskodniuk kell arról, hogy a grafikai elemeket és a terminológiát is átültessék hasonló platformokon. Például egy ikon, amely egy kategóriát vagy fogalmat jelöl, nem jelenthet más fogalmat, ha más képernyőn használják.

Minimalizáld a hibákat!

Előzd meg a hibákat! Amikor csak lehetséges, úgy tervezd meg a rendszereket, hogy a lehetséges hibák minimálisra csökkenjenek. A felhasználók nem szeretik, ha felkérik őket, hogy észleljék és orvosolják azokat a problémákat, amelyek esetleg meghaladják szakértelmüket. A hibák megelőzését az azokat eredményező műveletek kiküszöbölése vagy megjelölése jelenti.

Előtérben a felismerés!

Inkább felismerés, mint visszaemlékezés. Csökkentsd le a kognitív terhelést azáltal, hogy a feladathoz kapcsolódó információk megmaradnak a kijelzőn, miközben a felhasználók felfedezik a felületet.

Az emberi figyelem korlátozott, és egyszerre csak kb. öt elemet vagyunk képesek megőrizni a rövid távú memóriánkban. Ennek korlátai miatt a tervezőknek biztosítaniuk kell, hogy a felhasználók könnyen felismerjék a lépéseket, ahelyett, hogy a párbeszéd egyes részein kellene merengeniük.

Felismerni valamit mindig könnyebb, mint felidézni. Például gyakran könnyebbnek találjuk a feleletválasztós kérdések formátumát, mint a rövid válaszos kérdéseket egy tesztben, mert így nem kell emlékezni.

Légy rugalmas és hatékony!

A használat rugalmassága és hatékonysága is lényeges. A használat növekedésével egyre kevesebb interakcióra van szükség, ami gyorsabb navigációt eredményez. Ez rövidítések, funkcióbillentyűk, rejtett parancsok használatával érhető el. A usereknek lehetőséget kell nyújtani a felület testreszabására, hogy kényelmesebb legyen a számukra.

A felhasználói felület legyen esztétikus, de ne túl sok!

A kulcs az esztétikus és minimalista dizájn. Rend a lelke mindennek, különösen egy weboldalon. Minden szükségtelen információ erőforrásokat igényel, ami gátolhatja a felhasználó memóriájában a releváns információk visszakeresését. Ezért a megjelenítést csak az aktuális feladatokhoz szükséges elemekre kell redukálni, miközben jól látható és egyértelmű eszközöket biztosítasz a navigáláshoz.

Segítsd a felhasználót!

Segíts a felhasználóknak felismerni, megállapítani és helyreállítani a hibákat . A tervezők feltételezik, hogy a felhasználók képtelenek megérteni a műszaki terminológiát, ezért a hibaüzeneteket szinte mindig közérthető nyelven kell megfogalmazni, hogy semmi se vesszen el a fordítás során.

Ne feledd a súgót!

Súgó és dokumentáció. Ideális esetben azt szeretnénk, ha a felhasználók dokumentáció nélkül navigálnának a rendszerben. A megoldás típusától függően azonban szükség lehet dokumentációra. Ha a felhasználóknak segítségre van szükségük, gondoskodj arról, hogy az könnyen megtalálható legyen, az adott feladathoz specifikusan, és úgy fogalmazd meg, hogy az végigvezesse őket a lépéseken.

Láthatod tehát, hogy a UI design összetett és izgalmas szerepkör, ahol igazi lead lehetsz, ha jók a meglátásaid, alapos vagy és akár heti rendszerességgel követed a trendeket.

Persze mindemellett szuper csapatjátékosnak és precíz szakembernek is kell lenned. Kiindulásnak például melegen ajánljuk a „sárga könyvet”, amely bevezet téged a user interface design rejtelmeibe.

Oszd meg a cikket designer ismerőseiddel, így még jobb UX designer válhat belőlük is. Kérdéseidet és meglátásaidat pedig szívesen fogadjuk Facebook-csoportunkban.

Ha pedig fejlődni és tanulni szeretnél designerként, kivitelezőként, csatlakozz YELLOW közösségünkhöz. Ahol nemcsak hasznos anyagokat és segédleteket találsz, de hozzád hasonló szakemberekkel is beszélgethetsz, így fejlesztve a tudásod és a kapcsolati tőkéd egyszerre.

Hasznosnak találtad a bejegyzést?

Serfőző Péter

Brandstratéga, CEO @ zwoelf strategy & design

A brandguide alapítója, a zwoelf digital tulajdonosa és Design Directora vagyok. Stratégiákban és rendszerben gondolkodom, szeretem ha a csapatommal jól érezzük magunkat munka közben. 🙃

A cél és az út egyaránt fontos, avagy hogyan adjunk át UI design projektet?
Egyre több tevékenységünket végezzük különböző felhasználói felületeken (UI). Ezért ezek tervezése (UI design) szintén az egyik legkeresettebb grafikai kivitelezés lett,...
Nem tudjuk, meddig tart a grafikai UI design időszaka, amelyben a designer gyakorlatilag a tervezési folyamatok origója. Jó, ha átnézzük,...
SIKERES FELIRATKOZÁS

Ezaz! Feliratkoztál a Yellow várólistára!

Hamarosan megnyitjuk kapuinkat és az elsők között küldünk majd értesítést, hogy semmiképp se maradj le róla!
Mindenképp ellenőrizd a spam és a kuka mappádat is. Amennyiben mégsem kaptad meg az e-mailt, kattints ide és újraküldjük!
YELLOW FELIRATKOZÁS

Csatlakozz következőként a Yellowsokhoz! 💥

Add meg az e-mail címedet és azonnal küldünk értesítést, amint a Yellow megnyitja kapuit a nagyközönségnek!
A Feliratkozásra kattintva hozzájárulsz, hogy újdonságokat küldjünk és elfogadod az adatvédelmi tájákoztatót.
DIGITÁLIS ARCULATOK SEGÉDLET

Töltsd le a segédletet most! 🚀

Add meg az e-mail címedet és a rendszer már automatikusan küldi is a PDF-et. Reméljük, hasznos lesz számodra.
A Letöltésre kattintva hozzájárulsz, hogy újdonságokat küldjünk és elfogadod az adatvédelmi tájákoztatót.
BRAND SPRINT SEGÉDLET

Töltsd le a segédletet most! 🚀

Add meg az e-mail címedet és a rendszer már automatikusan küldi is a PDF-et. Reméljük, hasznos lesz számodra.
A Letöltésre kattintva hozzájárulsz, hogy újdonságokat küldjünk és elfogadod az adatvédelmi tájákoztatót.
SIKERES LETÖLTÉS

Az PDF már repül is a postaládába! 📬

Reméljük elégedett leszel! Amennyiben bármi észrevételed van a segédlettel kapcsolatban, mondd el nekünk!
Mindenképp ellenőrizd a spam és a kuka mappádat is. Amennyiben mégsem kaptad meg az e-mailt, kattints ide és újraküldjük!