Mire jó a Brand Sprint? (Gyakorlati útmútatókkal és példákkal)

Picture of Serfőző Péter

Serfőző Péter

Brandstratéga, CEO @ zwoelf strategy & design
Brand Sprint

A Brand Sprint egy olyan keretrendszer, ami segít letenni egy márka kommunikációs tevékenységének alapjait – vizuális, verbális és egyéb szinteken.

Nem ez az egyetlen ilyen keretrendszer, de nem véletlenül használják világszerte egyre többen és többen.

Ha megvizsgáljuk egy brand működését, két csoportra oszthatjuk a kommunikációt szervező elemeket: kívülről befelé és belülről kifelé mutató elemekre. Ezek adják ki a márka pozicionálását és személyiségét – amiből aztán a brand stratégia születhet.

A Brand Sprint során pedig érdemes fél szemmel az üzleti stratégiát is figyelni, hiszen ezek nélkül nehéz meghatározni a célokat.

A lenti landing page felépítése jól példázza, hogy a Brand Sprintből kinyert információk gyakorlatilag mindenhol megjelennek egy márka kommunikációjában. Ezért érdemes csinálni – és jól csinálni. Ehhez az ingyenes Brand Sprint-segédlet innen letölthető.

Tartalomjegyzék

A koncepcionális gondolkodás és a következetes keretrendszerek nemcsak jobb eredményeket hoznak a design folyamatokban, de egyszerűbb együttműködéseket is.

Ezért is érdemes például a Brand Sprint módszertan segítségével megalapozni egy márka kommunikációs tevékenységeit.

De hogyan csináljuk ezt jól?

Ebben a cikkben egy landing page felépítésén keresztül mutatom, milyen előnyei vannak a Brand Sprintnek.

Mi a Brand Sprint?

A Brand Sprint az a gyakorlat, amely segít a márkával kapcsolatos ötleteket egységes brand image formájába önteni. Gyakorlatilag a márka kommunikációs tervezésének alapja.

A keretrendszert alapvetően designerek számára alkotta meg a Google Ventures, de mára a marketing egyéb területei is előszeretettel használják.

A legnagyobb előnye, hogy kezdőként is roppant egyszerű lépésről lépésre végigvinni a folyamatot, gyakorlott tervezőként pedig szabadon alakíthatod a sprintet a saját szájízed – és a projekt adottságai – szerint.

Emellett kivitelezőként jelentősen megkönnyíti a partnerekkel való együttműködést. Hiszen a Brand Sprint tapasztalok szerint kiváló keretet ad a közös tervezéshez.

Miből tevődik össze a Brand Sprint?

Összesen 6 alap témát veszünk át egy sprint alatt:

  1. 5-10-20 éves terv
  2. Miért, hogyan, mit?
  3. Értékek
  4. Célközönség
  5. Brand személyiség
  6. Piaci helyzet

A 6 elemet most nem vizsgáljuk külön, de ha érdekel a téma, a Brand Sprint arculattervezéshez cikkünkben mindent megtalálsz.

A keretrendszer hatékony alkalmazásához meg kell értenünk a brandek működését.

Hogyan működik egy brand?

Ha megvizsgáljuk egy brand alkotóelemeit, két csoportot találunk. A kívülről befelé (piaci helyzet, célközönség) és a belülről kifelé kommunikáló (vízió, értékek, misszió) brand elemeket.

A kívülről befelé mutató elemek határozzák meg a brand pozicionálását, míg a belülről kifelé mutatóak a brand személyiségét.

Majd a pozícionálást és a személyiséget egy olyan brand stratégiába kell összegyúrnunk, amelyben létrejön a márka kommunikációjának vizuális (Look & Feel) és verbális (Tone of Voice) rétege.

Hogyan működik egy brand?
Hogyan működik egy brand?

És hogy mindez miért fontos? Miért kell egy brand személyiségéről beszéljünk?

Hívjuk segítségül az egyik kedvenc analógiámat…

Ha végiggondolod, te is olyan emberekkel töltesz időt szívesen, akik szimpatikusak számodra. Azokat pedig inkább messziről kerülöd, akiktől a szőr feláll a hátadon.

És ez pontosan ugyanígy működik a brandek esetében is.

Ha mélyebben meg akarod érteni ezt a jelenséget, érdemes megnézned Simon Sinek „How Great Leaders Inspire Action” című TED-előadását.

Simon Sinek „How Great Leaders Inspire Action” című TED-előadása

Oké, de hol köszön vissza mindez a gyakorlatban?

Brand elemek egy landing page-en

Azért választottam a landing page-et az elemzésünk tárgyának, mert 

  1. az ilyen oldalakon általában több brand elem is visszaköszön;
  2. landing oldalra gyakorlatilag minden márkának szüksége van – így közérthetőbb a példa.

Szóval vegyük sorra, milyen elemei vannak egy landing page-nek – és ezek hogyan kötődnek a Brand Sprinthez.

Brand Sprint PRO kurzus

1. Logo

Bevett szokás, hogy a landing oldal bal felső sarkában helyezkedik el a márka logója. És mellette a márkanév.

Ha visszaugrunk a tervezési folyamatok elejére, logikusan a névválasztásnál találjuk magunkat. (Ezt a lépést egyetlen márka sem kerülheti meg.)

A márkanév kiválasztásakor pedig figyelembe kell vennünk a pozicionálást – tehát a célközönséget és a piaci helyzetet –, valamint a brand személyiséget – azaz a víziót, a missziót és az értékeket. 

Választ kell adnunk olyan kérdésekre, mint hogy „a névnek mennyire kell kifejeznie az adott tevékenységet; van-e valamilyen piaci elvárás a nevet illetően; és hogyan tudunk (egyáltalán érdemes-e) különbözni a névválasztáskor?” (És a sor még igen hosszú.)

Brand elemek egy landing pagen
Brand elemek egy landing pagen

A névhez pedig logót vagy emblémát is kell terveznünk. Ebben főként a pozicionálás során felmerülő kérdések segítenek. 

2. Arculati színek és betűtípus

Elég a logotípia vagy rajzi jelre van szükség? Hogyan lesz felismerhető, megkülönböztethető és megjegyezhető a logó az adott piacon? Stb.

Majd arculati színeket kell választanunk. Itt újra egészpályás letámadásra kerül sor (tehát a Brand Sprint minden aspektusát megvizsgáljuk.) Hiszen olyan kérdésekre keressük a választ, minthogy „Milyen színeket válasszunk, amelyek megfelelnek a brand belsőjéből fakadó személyiségnek, de jól működnek a piacon is?”

Végül pedig betűtípust választunk (vagy egyedieket tervezünk). Itt főként a vízió, a misszió és az értékek jelentenek nagy segítséget. Azaz, hogy „milyen betűtípus tudja támogatni a brand belső értékeit, illetve kell-e saját tipográfiai rendszer vagy elég a betűkészlet?”

3. Vizuális arculati elemek

Az arculattervezéssel kapcsolatban gyakran jön elő az első benyomás kérdése. Ezt viszont csak akkor van értelme fejtegetni, ha tudjuk, milyen benyomást akarunk kelteni. (Többek között ez az info is kinyerhető a Brand Sprintből.)

Ez pedig segít eldönteni, hogy pontosan milyen arculati elemekkel, illusztrációkkal, fotókkal és ábrákkal, esetleg mozgóképekkel dolgozhatunk a landing page-en, hogy azt a hatást keltsük, amit szeretnénk – és ami a várt eredményt segíti.

Arculati elem / illusztráció

4. Üzenet

„Melyik a fontosabb, a design vagy a szöveg?”

Biztos vagyok benne, hogy hallottad már ezt a kérdést. (Esetleg részt is vettél egy szakmai vitában, ahol megpróbáltak választ adni rá.)

A kérdés megválaszolásával most inkább nem foglalkoznék. De egy biztos: jó szöveg (hatékony üzenet) nélkül a legszebben designolt landing oldal sem fogja hozni a várt eredményeket.

A landinget egy fő üzenet mentén kell felfűznünk, ezen végigvezetve a látogatót, hogy aztán végrehajtsa az általunk várt cselekvést.

Ezt az üzenetet pedig a pozicionálás (célközönség, piaci helyzet, USP), a brand személyiség (vízió, misszió és értékek), valamint az üzleti stratégia ismeretében tudjuk megalkotni.

Üzenet és call to action
Üzenet és call to action

Ezen a ponton már nagyon hangsúlyossá válik az üzleti stratégia. Ugyanis tudnunk kell az üzleti célokat ahhoz, hogy a látogatót hatékonyan cselekvésre ösztönözhessük.

5. Tartalmi elemek

A tartalmi elemek tervezésekor és megalkotásakor szintén figyelembe kell vennünk a Brand Sprint által adott összes inputot, kiegészítve az üzleti stratégiával.

Tartalmi elemek
Tartalmi elemek

A kérdés ezen a ponton, hogy „milyen érveket tudunk felsorolni a brand mellett, illetve ezeket a meglévő grafikai és tipográfiai eszközökkel hogyan tudjuk támogatni?”

És ha jobban megnézed a landing oldal felépítését, megfigyelheted, hogy a hajtás feletti résztől lefelé görgetve a Miérttől haladunk a Hogyan, majd a Mit felé. (Ha nem tudod, miről van szó, nézd meg a fent beágyazott Simon Sinek videót.)

Röviden tehát ezt kell tudni a Brand Sprintről

A Brand Sprint egy olyan keretrendszer, ami segít letenni egy márka kommunikációs tevékenységének alapjait – vizuális, verbális és egyéb szinteken.

Nem ez az egyetlen ilyen keretrendszer, de nem véletlenül használják világszerte egyre többen és többen.

Ha megvizsgáljuk egy brand működését, két csoportra oszthatjuk a kommunikációt szervező elemeket: kívülről befelé és belülről kifelé mutató elemekre. Ezek adják ki a márka pozicionálását és személyiségét – amiből aztán a brand stratégia születhet.

A Brand Sprint során pedig érdemes fél szemmel az üzleti stratégiát is figyelni, hiszen ezek nélkül nehéz meghatározni a célokat.

A fenti landing page felépítése jól példázza, hogy a Brand Sprintből kinyert információk gyakorlatilag mindenhol megjelennek egy márka kommunikációjában. Ezért érdemes csinálni – és jól csinálni. Ehhez az ingyenes Brand Sprint-segédlet innen letölthető.

Ha szeretnéd online kurzus formájában elsajátítani, hogy miként érdemes Brand Sprint workshopot facitilitálni, akkor a Brand Sprint PRO kurzus lesz számodra hasznos.

Ha pedig maradt benned kérdés a Brand Sprintet vagy más kapcsolódó témát illetően, csatlakozz a Facebook-csoportunkhoz és garantáltan választ kapsz rá.

Brand Sprint PRO kurzus
Hasznosnak találtad a bejegyzést?

Serfőző Péter

Brandstratéga, CEO @ zwoelf strategy & design

A brandguide alapítója, a zwoelf digital tulajdonosa és Design Directora vagyok. Stratégiákban és rendszerben gondolkodom, szeretem ha a csapatommal jól érezzük magunkat munka közben. 🙃

Szeretnéd tudni, hogyan építhetsz erős és hatékony márkát? Bemutatjuk a branding modellek alapjait és hasznát.
A design tokennek rengeteg meghatározása létezik, de nézzük meg részletesen, hogy mit jelentenek.
Mindig öröm, ha olyan workshopon vehetünk részt, ami új tudást ad. Chris Do, a The Futur-től Barcelonában ezt nagyon profin...
SIKERES FELIRATKOZÁS

Ezaz! Feliratkoztál a Yellow várólistára!

Hamarosan megnyitjuk kapuinkat és az elsők között küldünk majd értesítést, hogy semmiképp se maradj le róla!
Mindenképp ellenőrizd a spam és a kuka mappádat is. Amennyiben mégsem kaptad meg az e-mailt, kattints ide és újraküldjük!
YELLOW FELIRATKOZÁS

Csatlakozz következőként a Yellowsokhoz! 💥

Add meg az e-mail címedet és azonnal küldünk értesítést, amint a Yellow megnyitja kapuit a nagyközönségnek!
A Feliratkozásra kattintva hozzájárulsz, hogy újdonságokat küldjünk és elfogadod az adatvédelmi tájákoztatót.
DIGITÁLIS ARCULATOK SEGÉDLET

Töltsd le a segédletet most! 🚀

Add meg az e-mail címedet és a rendszer már automatikusan küldi is a PDF-et. Reméljük, hasznos lesz számodra.
A Letöltésre kattintva hozzájárulsz, hogy újdonságokat küldjünk és elfogadod az adatvédelmi tájákoztatót.
BRAND SPRINT SEGÉDLET

Töltsd le a segédletet most! 🚀

Add meg az e-mail címedet és a rendszer már automatikusan küldi is a PDF-et. Reméljük, hasznos lesz számodra.
A Letöltésre kattintva hozzájárulsz, hogy újdonságokat küldjünk és elfogadod az adatvédelmi tájákoztatót.
SIKERES LETÖLTÉS

Az PDF már repül is a postaládába! 📬

Reméljük elégedett leszel! Amennyiben bármi észrevételed van a segédlettel kapcsolatban, mondd el nekünk!
Mindenképp ellenőrizd a spam és a kuka mappádat is. Amennyiben mégsem kaptad meg az e-mailt, kattints ide és újraküldjük!