A smiley

A smiley mára a jókedv, a humor, a vidámság egyezményes jele lett, nyelvtől és kultúrától függetlenül mindenki számára értelmezhető, hosszú évtizedek – és ahogy később majd a cikkünkből kiderül, évezredek – óta használatos motívum. 

A logókat kifejezetten a brandek használják, a smiley és más emoji-k viszont azért különlegesek, mert a hétköznapi ember vizuális-digitális kifejezőeszközei.

Hogy ki rajzolta fel először a smiley-t, mikor rajzolta fel, mit jelentett akkor és mit jelent 2023-ban; cikkünkből kiderül.

A smiley megjelenésének története

2017-ben Nicolo Marchetti, archeológus felfedezett egy, a hettita civilizációról ránk maradt edénykét.

A leleten tisztán látszik, hogy az oldalára két pontot és egy görbe vonalat véstek, mosolygós arcot formázva. A régészek a leletet i.e. 1700-ra datálják, ami azt jelenti, hogy majdnem 4000 éves az első ábrázolt smiley.

Ezt a felfedezést megelőzően az első smiley megjelenését 1635-re vezették vissza, ugyanis egy szlovák ügyvéd ekkoriban az általa ellenőrzött hivatalos dokumentumokat egy mosolygós fej felrajzolásával hagyta jóvá. A smiley ebben az esetben már be is lett karikázva, így bátran jellemezhetjük fejként.

Hogyan változott a smiley megjelenése?

A két pont és a görbe vonal szinte minden esetben jelen van a smiley-k esetében, de erre az alapra sok minden épülhet és épül is. A smiley fejlődése az 1960-as évektől válik igazán érdekessé és rohamszerűvé, ugyanis innentől a folyamat a digitális térben zajlott.

1963-ban Harvey Ball, amerikai grafikus olyan felkéréssel találta szemben magát, amely megváltoztatta az egész életét.

A State Mutual Life Assurance Company, magyarul az Állami Biztosító Társaság felkérte Ball-t, hogy készítsen nekik egy ikont, ami inspiráló lehet mind a kollégák, mind az ügyfelek számára. Ekkor tervezte meg Harvey a sárga mosolygós fejet, ami mindörökké belénk ivódott és a mainstream kultúra egyik legreprezentatívabb motívuma lett. Harvey a munkájáért 45 dollár fizettséget kapott.

Azonban nem ez tette világhírűvé a smiley-t. Harvey Ball elkövette azt a hibát, hogy nem szabadalmaztatta a tervét, így 1970-ben Murray és Bernard Spain átvette azzal a felirattal kiegészítve, hogy Have A Nice Day. A design-t kitűzőkre nyomtatták, és a becslések szerint nagyjából 50 millió példányt adtak el belőlük – ekkorra vált a sárga smiley face globálisan ismertté.

Új korszak: emoji-k

Amikor a smiley a chatprogramok része lett, egy új időszámítás kezdődött: a nyolcvanas években történt ugyanis, hogy Scott Fahlman, a Carnegie Mellon University professzora az egyetem online faliújságán keresztül kommunikált a kollégáival.

A vicces, szarkasztikus üzenetek azonban gyakran szültek félreértéseket, nehéz volt megállapítani, hogy komoly-e a feladó szándéka vagy sem. Ehhez hívta segítségül Fahlman az írásjeleket, melyekből fejeket alkotott: megszületett 🙂 ő, emellett 😀 ő és persze sajnos 🙁 ő is.

Ezeket a klasszikusokat a mai napig sokan használják, kivéve, ha az adott chatszoftver magától átállítja a sárga fejekre.

A kilencvenes években jelentek meg először a képformátumú, telefonokba programozott emojik: a koncepció inkább hasonlít a mai “avatarokra”, azzal a különbséggel, hogy nem a felhasználót mintázták le. Japánban telepítettek először a telefonokba a gyártók ilyen kis képeket, melyeket azonnal lehetett küldeni chatelés közben.

1993-ban az Unicode része lett a fekete-fehér alapú smiley face a szomorú társával együtt, így a jelrendszer részét képezték. Az Unicode 2015-ben dobta piacra az Emoji 1.0-t, ami összesen 60 emoji-t tartalmazott. 

Az Unicode egy nemzetközi kódolási szabvány a különböző nyelvek és írásmódok használatára, amelyben minden betűhöz, számjegyhez vagy szimbólumhoz egyedi numerikus értéket rendelnek, így különböző platformokon és programokban is alkalmazhatóvá válnak.

Ma már számos színben elérhető az emoji-k között a smiley és annak különböző formái, azonban még mindig a sárga színű a leggyakrabban használt. A biztos okát ennek nem tudni, de erősen valószínű, hogy a Harvey Ball féle smiley annyira beépült az emberemlékezetbe, hogy önkéntelenül is oda nyúlunk. 

A smiley az alter szcénában

A smiley az alter kultúrában időnként egészen mást jelent: mindenféle degradálás nélkül írom, de sokan dekódolják úgy, hogy a smiley egy kis infantilis csöndes gyilkos. Gondoljuk a Joker-kultuszra, vagy Hide the Pain Haroldra: a mosoly nem feltétlen jelent boldogságot is. A rave és a grunge kultúrában a klasszik sárga smiley face gyakran visszaköszön egyfajta görbe tükörként a mainstream felé.

Források: LINK

Hasznosnak találtad a bejegyzést?

Krasznai Kármen

Author @ brandguide

Néderlandisztika alapszakon, kreatív írás és alkalmazott irodalom specializáción szerezte diplomáját. A Nincs online összművészeti folyóirat interjú rovatának vezetője. Szövegeit 2021 óta publikálja. Életének alapvető része a holland kultúra iránti szeretet és kíváncsiság.

Érdekelnek a felhasználói felületek? Irány az ikonmúzeum!
Talán nem túlzok, azzal hogy nekünk, grafikusoknak az arculati kézikönyvek szinte tankönyvként is funkcionálnak.
Ebben a cikkben megmutatom a piktogramok és ikonok készítésének legfontosabb alapjait és néhány példát a használatukról, csoportosításukról, valamint konkrét gyakorlati...
SIKERES FELIRATKOZÁS

Ezaz! Feliratkoztál a Yellow várólistára!

Hamarosan megnyitjuk kapuinkat és az elsők között küldünk majd értesítést, hogy semmiképp se maradj le róla!
Mindenképp ellenőrizd a spam és a kuka mappádat is. Amennyiben mégsem kaptad meg az e-mailt, kattints ide és újraküldjük!
YELLOW FELIRATKOZÁS

Csatlakozz következőként a Yellowsokhoz! 💥

Add meg az e-mail címedet és azonnal küldünk értesítést, amint a Yellow megnyitja kapuit a nagyközönségnek!
A Feliratkozásra kattintva hozzájárulsz, hogy újdonságokat küldjünk és elfogadod az adatvédelmi tájákoztatót.
DIGITÁLIS ARCULATOK SEGÉDLET

Töltsd le a segédletet most! 🚀

Add meg az e-mail címedet és a rendszer már automatikusan küldi is a PDF-et. Reméljük, hasznos lesz számodra.
A Letöltésre kattintva hozzájárulsz, hogy újdonságokat küldjünk és elfogadod az adatvédelmi tájákoztatót.
BRAND SPRINT SEGÉDLET

Töltsd le a segédletet most! 🚀

Add meg az e-mail címedet és a rendszer már automatikusan küldi is a PDF-et. Reméljük, hasznos lesz számodra.
A Letöltésre kattintva hozzájárulsz, hogy újdonságokat küldjünk és elfogadod az adatvédelmi tájákoztatót.
SIKERES LETÖLTÉS

Az PDF már repül is a postaládába! 📬

Reméljük elégedett leszel! Amennyiben bármi észrevételed van a segédlettel kapcsolatban, mondd el nekünk!
Mindenképp ellenőrizd a spam és a kuka mappádat is. Amennyiben mégsem kaptad meg az e-mailt, kattints ide és újraküldjük!